Tanuljunk Természetismeret Űrkutatás

Óriástávcsövek a Földön és az űrben

Kiss László: Óriástávcsövek a Földön és az űrben? Csillagászati hírek, események égen és földön, a heti fő téma részletes feldolgozása, mindez Kiss László egyedi stílusában és szakértelmével. Két 2021-es műsor egybefűzött, újratöltött változata.  A Svábhegyi Csillagvizsgáló és a csillagaszat.hu közös médiavállalkozása kéthetente jelentkező interaktív csillagászati magazinműsor formájában.

A legutóbbi évtizedben felavatott és jelenleg készülő óriástávcsövek is bizonyítják, hogy az optikai csillagászat napjai egyáltalán nincsenek megszámlálva. A nagyobb tükörátmérő és a fókuszban keletkező éles kép nemcsak a halványabb égitestek kimutatását, hanem a vizsgált objektum vagy jelenség nagyobb időfelbontású tanulmányozását is megengedi. Így követni lehet az egészen gyors – akár a másodperc tört része alatt bekövetkező – fényességváltozásokat, de az égitestek színképének vizsgálatánál is előnyt jelent, hogy rövidebb idő alatt vehető fel egy-egy spektrum, és a színkép gyors változásai is nyomon követhetők. Ha nem a nagy időbeli felbontás a kívánalom, akkor pedig a hullámhossz szerinti felbontást lehet fokozni a beérkező sugárzás intenzitásának növelésével. Mindez természetesen nagyobb számítási és memóriaigényt is jelent, úgyhogy a megfigyelési technika fejlődése szükségszerűen mindig együtt jár a számítástechnikai háttér megújításával.

 

 

Linkajánló:

A Svábhegyi Csillagvizsgáló programjai: https://www.svabhegyicsillagvizsgalo.hu
Belépés és támogatás a Magyar Csillagászati Egyesület webshopjában: https://egbolt.mcse.hu
Magyar nyelvű csillagászati hírportál: https://www.csillagaszat.hu