Tanuljunk Vizuális kultúra

Vizuális kultúra – Krumplinyomat

A természetben szinte készen talált nyomóformáknál (pl. falevél, félbevágott hagyma) már több fáradságot igényel a krumplinyomat, a krumplidúc elkészítése. A félbevágott krumpliból éles dekorkéssel (szikével) alakítjuk ki a magasnyomásra szolgáló nyomóformát. Előbb a függőleges bemetszéseket, utána az oldalirányú alávágásokat végezzük el, és ezt követően emeljük ki a fölösleges darabokat.

Krumplinyomat
Krumplinyomók

A krumplinyomat készítését célszerű valamilyen mértani formával, például négyzet, háromszög, téglalap kialakításával kezdeni. E formák ritmusos alkalmazásával az olcsó háztartási csomagolópapírra is dekoratív csomagolópapír terveket készíthetünk. A festékezést ecsettel és tejföl sűrűségűre kikevert temperával végezzük! A későbbiekben természetesen más, bonyolultabb formák kifaragásával is megpróbálkozhatunk. Az óvodai munkában akár közvetlenül is felhasználhatjuk ezt a feladatot, de fontos megemlítenünk, hogy a krumplidúc kifaragása minden esetben az óvodapedagógus feladata legyen a faragásra szolgáló eszköz veszélyessége miatt.

Krumplinyomat
Fotó: Myreille

Németh Tamás (szerk.): Gáspárdy Tibor: Festészet – Grafika. Soproni Egyetem Kiadó, Sopron, 2021.
A szerkesztés lezárva: 2021. november 2. | Licenc: CC BY-NC-ND 4.0,