Hazai hírek

Tomáš Drucker több mint 80 pedagógust, tanulót és hallgatót tüntetett ki

A Szlovák Köztársaság Oktatásügyi, Kutatási, Fejlesztési és Ifjúsági Minisztériuma által adományozott Szent Gorazd-díjak átadási ünnepségén, amelyre 2025. szeptember 5-én került sor a pozsonyi vár téli lovardájában, Tomáš Drucker oktatási miniszter elismerésben részesítette az inspiráló pedagógusokat sokéves munkájukért és az oktatáshoz való rendkívüli hozzájárulásukért, valamint a tehetséges diákokat a nemzetközi tantárgyi olimpiákon vagy sportversenyeken elért kiváló eredményeikért és kivételes tetteikért.

A Szent Gorazdról elnevezett pedagógiai díj a legmagasabb elismerés, amelyet az oktatási miniszter adományozhat pedagógusoknak; 1997 óta ítélik oda.

A Szent Gorazd-díjakat azoknak a tanároknak ítélik oda, akik nemcsak a minőséget és a teljesítményt képviselik az oktatásban, hanem az emberséget, a kitartást és az inspiráció képességét is. A nagy változások idején rendkívül fontos megbecsülni azokat az embereket, akik támaszt jelentenek a körülöttük lévőknek. És nem kevésbé fontos kiemelni a tehetséges diákokat, akik kivételes eredményeikkel vagy tetteikkel megerősítik azokat az értékeket, amelyeken az oktatás alapul.

A miniszter a szlovákiai pedagógusoknak adható elismerés arany, ezüst és bronz fokozatát kilenc-kilenc díjazottnak nyújtotta át.

A Szent Gorazd-aranyérmet vehette át Ádám Zita nyugalmazott pedagógus, az SZMPSZ tiszteletbeli elnöke, aki nemrég ünnepelte nyolcvanadik születésnapját.

Ádám Zita Tomáš Drucker, az oktatási miniszter átadta a Szent Gorazd-díjakat.
Ádám Zita Fotó: minedu.sk

Fodor Attila, a komáromi Comenius Pedagógia Intézet igazgatója a Szent Gorazd-ezüstérmet vehette át.

Fodor AttilaTomáš Drucker, az oktatási miniszter átadta a Szent Gorazd-díjakat.
Fodor Attila a díjjal •  Fotó: minedu.sk

A 40 éve Szencen tanító Szabó Edit nyugalmazott óvodapedagógus és egyetemi oktató, jelenleg a szenci Közgazdasági és Pedagógiai Szakközépiskola tanára, szintén a díj ezüst fokozatát kapta.

Szabó EditTomáš Drucker, az oktatási miniszter átadta a Szent Gorazd-díjakat.
Szabó Edit a díjjal • Fotó: minedu.sk

_____________________

Szent Gorazd Nyitra környékéről származott. Kelemennel, Naummal, Angelárral és Szavaval együtt szent Metód legjobb tanítványai közé tartozott. Metód érsek Gorazdot jelült ki utódjául: „Ő a földetek szabad férfiú, legjártasabb a latin könyvekben, és igazhitű. Ez legyen az Isten akarata és a ti meg az én szerelmem”. Gorazd sokat szenvedett a szláv liturgia ellenségeitől. Halálának a dátuma ismeretlen. Az ő társáról, Kelemenről, azonban tudjuk, hogy mint velicei püspök, Bulgáriában, 916 július 27-én halt meg. Szent Gorazd és társai tisztelete ismeretes már a X. században.

 


Discover more from Magyar Iskola

Subscribe to get the latest posts sent to your email.