Egyéb kategória

Mérleg a  28. Tompa Mihály szavalóversenyről

Három napon át volt a szép szó ünnepének helyszíne Rimaszombat, ismét rekordszámú résztvevőt fogadva. A címben megadott érték, mérték, lépték hármasának keretét tartva dióhéjban az országos versenyről.

Lépték

Ha nekem egy képzeletbeli bizottságot meg kéne győznöm egy 28 éve bizonyítottan jól működő, fennállása óta egy nagyobb járási székhely lakosságának megfelelő létszámú, óvatos becslések szerint is legkevesebb 30 ezer embert a pódiumművészetben megmozgató rendezvény értékéről, létjogosultságáról, indokoltságáról, akkor azt mondanám: kedves bizottság, értékválságot tapasztalok. Önöknél! Ha azt is megkérdeznék, mi újat lehet évente felmutatni egy versmondó versenyen, akkor én sem tehetnék mást, mint statisztikát mutatnék arról, hogy mennyi új dolog tud születni egy ilyen egy húron pendülő, az irodalmat megszállottságig szerető embereket évente összehozó eseményről. Idén például 77 vers, 74 próza, 36 vers megzenésítés, 5 lírai versszínpadi összeállítás képviselte az állandóan megújuló értéket. Aki ott járt, hallhatta, láthatta. Sokan voltunk, szerencsére. A gálán egy tűt nem lehetett leejteni!

Mérték a léptékhez

Mi jellemzi ezt e versfesztivált, amely a magyar nyelvterület egyedülálló rendezvénysorozata felfutó versenyeztetési rendszerrel? Iskolai fordulóktól, körzeti, járási, kerületi fordulókon át az országosig. Öt korcsoport, (kiselsős iskolás gyermektől 99 éves korig) vers és próza, lírai színpad és énekelt vers műfaji kategóriák, a szlovákiai magyar szerzőket bemutató előadók kiemelt jutalmazásával. Ehhez szakmaiságot, emberséget képviselő zsűrik. Itt, az országos döntőn elég az adott idő a személyre szóló értékelésekre. Ahol biztató és soha nem ledorongoló a hangnem. Mindemellett sokszor a háttérben komoly viták, érvelések zajlanak egy-egy előadás mellett. Ellen tudtommal soha! A vitáknak helye van, mert a zsűrizés, bárhogyan is vesszük, a szakmaiság mellett a szubjektivitást és egyéni ízlést megkerülni képtelen tevékenység. A döntéseket ilyen szempontból kell vizsgálni. Mindenki nem lehet díjazott, de aki ide eljutott, az mind győztes! Minden sávozásos eredmény, díj, különdíj legyen biztatás, de persze irányt adó mérték is. A hogyan továbbhoz. A tehetségek száma biztató! Tudásuk, sugárzó egyéniségük, akarásuk a záloga a magas színvonalnak. Azt sajnálja az ember, hogy nem lehet ott mindig és mindenhol, mert mindent hallani és látni szeretne. E mindennek keresztmetszete a díjkiosztó gálaműsor. Képet adott az idei igen magas színvonalról. Teltházzal! Megmutatva trendeket, ízléseket, felkapva szerzőket, újakat, régieket, szlovákiai magyarokat is. Kevés mellényúlást, félrecsúszást mutatott az idei verseny. Az viszont elgondolkodtató, hogy a személyiséget építő, ha nem is előadóművészi magaslatokkal elmondott szöveget értékeljük-e jobbnak vagy a profi, minden másodpercében kidolgozott, kiszámítottan ható, de az előadó lelkét talán csak súroló, vagy rosszabb esetben meg sem érintő „produkciót” tartjuk-e díjazásra méltónak? Siker- és teljesítményorientált világban élve ez fogas kérdés. Én mégis inkább a lélekérintésre, a léleképítésre voksolnék. Ilyen és olyan döntések, tehát produkciók és szövegmondások is hallhatók voltak Rimaszombatban. Minden kategóriában és minden korcsoportban találva erre is meg arra is példát bőven.

Lépték a megmért értékhez

Egy ilyen fesztiválnak vannak keretjátékai. Az idei, információm szerint rekordnagyságú létszám, a 311 résztvevővel járó logisztikai feladatokat, mint az a korábbi évfolyamokban is történt, egy helyi szervezőkből álló csapat végzi. Nekik is vizsga ez! Szervezőkészségből, profizmusból, emberségből, türelemből! Jól vizsgáztak. Azért gikszer nélkül soha semmi nem megy. Egy becsúszott az elején. A gikszer okát vizsgálva azt is el kell mondani, nincs az a műszaki ember, aki egy perc alatt rendbe teszi azt, amit mások önhatalmúan és nyomulva szétgányolnak. Tönkretéve ezzel egy Bárdos Ágnes által remekül megszerkesztett és a MASKMEDIA stúdió által elkészített nyitó műsort, valamint Culka Ottó és Jókai Ágnes szívszorítón szép összeállítását, mellyel Kiss Péntek Józsefre emlékeztek. (Úgy tudom, mikrofoncsatlakozások kitépése és kábelek elkeverése volt a gond.) Kik a „mások”? Egy olyan ember csapata követhette ezt el, aki az én személyes megítélésem szerint – mások sokak véleményével egybehangzó megítélés ez – erősen kifogásolható állapotban lépett színpadra. Leszögezem: semmilyen díj vagy kitüntetés nem hatalmaz fel senkit arra, hogy a közönségét bármi módon megalázza! Érthetetlenséggel, nyegleséggel, színpadképtelen állapottal! Ajándék lónak ne nézd a műfogsorát – ez a módosított közmondás? Mégis azt kell mondanom: DE! Ajándék ez így?
Szerencsére a komáromi Jókai Színház Padlás előadása kárpótolta a valódi értékeket „tapslakmuszzal” mérő közönséget. Akik megnézték Varga Richárd zenés műsorát, szintén értékteremtésről beszéltek. A Boráros színház is ezt tette a nézői szerint. Mindenhol képtelenség ott lenni. S nem is kell, mert ízlések és ízlések. Összességében summázva egy igazi fesztiválhangulatú, magas versenyszínvonalú eseménysorozat volt a 28. Tompa Mihály Országos Verseny. Kell a folytatás, kell a rendezvény méltányos szintű támogatása! Újat hoz! Lásd lépték alcím. Mert van értéke! Mértéktelen sok!

Díjazottak névsora

I. kategória / vers
1. Szabó Sophia Léna, Munka Utcai AI Komárom
2. Kiss Bence, Móra Ferenc AI Nyékvárkony