Fotelvirológus és maradjotthonka: megjelent a karanténszótár
Kitekintő

Fotelvirológus és maradjotthonka: megjelent a karanténszótár

(Pixabay)

A karanténhoz kötődő négyszáz új szót gyűjtött össze Veszelszki Ágnes nyelvész. A Karanténszótár: Virális tartalom című kiadványban olyan szavak szerepelnek mint a maradjotthonka, a karanténkovászolás, a covideo-party vagy az aperitif törzs.

Veszelszki Ágnes a járvány nyelvi hatásait kutatta, ennek egyik eredménye a Karanténszótár. Különböző stílusrétegekből, nyelvváltozatokból összegyűjtött szókincselemek szerepelnek benne: a köznyelvi, szlengszerű, gyakran játékos szavaktól az újságírói leleményeken át a mindennapi használatba bekerült orvosi szakkifejezésekig és a hivatali nyelvig.

A gyűjtésben szerepel a home ovi, a karanténháj vagy a vizespalacksúlyzó, és vannak szavak, amelyek magyarázatra szorulnak. Például a kenyérszűz (aki a kijárási korlátozás alatt kezdett el kenyeret sütni); a vécépapír-bűnözés; a fotelvirológus (a koronavírus-járvány álszakértője) vagy a maszkdivat, a járványszett, a maszkot is magába foglaló trikini, valamint a karantorna. (MTI)