Oktatás Vélemény

Kreatív iskolai innovációk

Az Európa 2020 stratégia számos kiegészítő stratégiai dokumentuma hangsúlyozza az innovatívabb oktatás és szakképzés szükségességét, és rávilágít arra, hogy különösen a formális, intézményi keretek között zajló tanulásban nagy a lemaradás. A koncepció középpontjában az az innovatív tanítási gyakorlat áll, amelyben a pedagógusok informatikai eszközöket használnak arra, hogy a tanulás újfajta, fejlettebb, nyitott végű, kooperatív és értelmes tevékenységek során történjék.

A jó hír, hogy bárki bárhol képes tenni azért, hogy megvalósuljon a 21. századdal összhangban lévő iskola. Nem kell várni sem az OECD-re, sem a kormányzatra, sem bármilyen föntről induló reformra. Az oktatás alulról építkezik, hiszen az iskolákban zajlik, a tanár és a tanulók között. „Ha valaki tanár, a tanulói számára ő maga a rendszer. Ha valaki iskolaigazgató, a közössége számára ő maga a rendszer. Ha valaki törvényalkotó, az általa irányított iskolák számára ő maga a rendszer” – hangsúlyozza Ken Robinson. A Kreatív iskolák szerint három dolog kell a változáshoz: a meglévő dolgok kritikája, egy jövőkép (hogy milyennek kellene lenniük a dolgoknak), valamint a változás elmélete (hogyan jussunk el a meglévőtől az újig). És ahogy a példák mutatják, egyetlen tanár vagy igazgató, sőt, egy nagybácsi is képes elindítani a változást. Minél több iskola – tehát nem rendszer, nem tankerület, hanem egy-egy iskola elszórtan bárhol a világon – dönt úgy, hogy saját gyakorlatot dolgoz ki a globális problémákra, annál nagyobb az esély arra, hogy idővel ezekből a jó gyakorlatokból egy eredményesebb, barátságosabb, a személyes kiteljesedést pártoló rendszer szülessen.

Nézzük mivel lehet vonzóbbá tenni az iskolát

 • Egy tanterem ajtaja is lehet ötletes.

matek ajtó Kreatív iskolai
Egy tanterem ajtaja is lehet ötletes. Itt szöget lehet vele mérni…
 • A lépcső a legtöbb iskolában megtalálható.

lépcső kreatív iskola
Nem nagy dolog, de csak könnyebb így megtanulni a legfontosabb évszámokat, nem?
 • Ha elfogynak az évszámok, jöhet a matematika.

  szorzótábla Kreatív iskolai
  Egy emeletnyi lépcsőre akár az egész szorzótábla ráfér
 • Ahol a diákok telefont, vagy más kütyüt használnak, jól jön.

mobiltöltő Kreatív iskolai
Egy töltőállomás, ahol bárki lezárva töltheti a telefonját.
 • Sok helyen vannak már mifelénk is iskolai szekrények.

szekrény Kreatív iskolai
Könyvgerincek alapján festett iskolai szekrények – ezzel is ösztönözve a tanulókat az olvasásra.
 • A szemétkosár megtalálása sokszor túl nehéz a tanulóknak.

KUKA Kreatív iskolai
Egy kis sportolással könnyebb elérni a kívánt célt.
 • Egy iskolai automata, ahol füzetet, tollat, vonalzót (stb.) vásárolhatnak maguknak a feledékeny diákok.

automata Kreatív iskolai
Jó, ha nem kell a papírboltba szaladni…
%d bloggers like this: