Matematika Tanuljunk

MATEK 10. osztály – Másodfokú egyenlőtlenségek

Másodfokú egyenlőtlenségekEgyenletek, egyenlőtlenségek megoldásával már 6. osztályban kezdenek ismerkedni a tanulók, de igazán 7. osztályban foglalkozunk velük részletesen, amikor már kellő rutinnal tudnak algebrai kifejezésekkel számolni. Egyenlettel megoldható szöveges feladatokkal már korábbi tanulmányaik során is találkoznak, de ekkor még szimbólumok nélkül, lebontogatással, a műveletek fordított sorrendben való elvégzésével, szisztematikus próbálgatással, következtetéssel keresik meg az ismeretlen mennyiséget. Később megtanulják alkalmazni a mérlegelvet, illetve 8. osztályban előjönnek a grafikus megoldások is a függvények kapcsán. Gyakorlatilag az általános iskola végére elsőfokú egyenleteket és egyenlőtlenségeket nagy biztonsággal meg kell tudni oldani a tanulóknak. Az igazi áttörés a középiskolában az egyenletmegoldásban akkor következik be, amikor az új algebrai ismeretek segítségével egy új módszerrel találkoznak, a másodfokú egyenlet megoldóképletével.

Bizonyítás. A másodfokú egyenletnek többféle általános bizonyítása van, egyet mindenképpen érdemes bemutatni, mert a megoldóképlet, mint egyenletmegoldási módszer teljesen új a tanulók számára, továbblépés a hagyományos mérlegelvnél, és a későbbiek során olyan gyakran használjuk, hogy nem „lóghat a levegőben” egy ilyen fontos összefüggés. Két különböző bizonyítást mutatunk be, amelyek más-más okból hasznosak.