Magyar irodalom Tanuljunk

Magyar irodalom – József Attila: Nagyon fáj

EDU TV József Attila: Nagyon fáj

1936 október-novemberében keletkezett, József Attila utolsó kötetének címadó verse. Ihletője a Gyömrői Edit pszichológusnő iránt érzett patologikus szerelem. József Attila 1931 táján kezdett pszichoanalízisre járni ideges eredetű gyomorpanaszai miatt, és 1935-36-ban Gyömrői Edit kezelte. A beteg költő anyahiányát, szeretethiányát átvitte a pszichológusnőre, aki legfőbb bizalmasa, támasza, egyetlen reménysége lett. Az indulatáttétel vagy indulatátvitel Freud egyik teóriája, mely szerint a páciens át tud vinni egy érzelmet egyik személyről a másikra, jelen esetben József Attila az analitikus személyére vitt át egy olyan érzést, amelyet kora gyerekkorban édesanyja iránt érzett.

A kötet Németh Andor szerint „félig műremek, félig klinikai lelet”. Egyes versei félelmetesen pontos kórképet nyújtanak a költő állapotáról. A kötetben található szerelmes versek azt az érzelmi hányattatást fejezik ki, amit a Gyömrői Edittel való zaklatott kapcsolat okozott József Attilának.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [1.32 MB]

%d bloggers like this: