Hazai hírek Oktatás

A pozsonyi Comenius Egyetem a legjobb szlovákiai egyetem

Comenius EgyetemA QS World University Rankings 2023 a múlt héten tette közzé a legjobb egyetemek rangsorát. A pozsonyi Comenius Egyetem a 651-700. helyen végzett, ugyanúgy, mint tavaly. Az elmúlt három évben 100 helyet emelkedett. Ez a legjobban rangsorolt szlovákiai egyetem is.

A világ legjobb egyetemei a Massachusetts Institute of Technology (MIT), a Cambridge-i Egyetem és a Standford Egyetem.

A pozsonyi Comenius Egyetemen kívül öt másik szlovák iskola is szerepel a rangsorban. A kassai P. J. Šafárik egyetem a 701-750. helyezést érte el. A pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem, a kassai Műszaki Egyetem és a Zsolnai Egyetem a 801-1000. helyen végzett a ranglistán. Az ötödik a Nyitrai Szlovák Mezőgazdasági Egyetem a 1201. – 1400. helyen végzett.

A QS WUR rangsor hat különböző súlyozású kritérium alapján rangsorolja az egyetemeket: tudományos hírnév (40%), a hallgatók és oktatók aránya (20%), az egy alkalmazottra jutó Scopus-idézettség (20%), a munkáltatók hírneve (10%), a nemzetközi hallgatói arány (5%) és a nemzetközi oktatói arány (5%).

A tantárgyak szerinti rangsorban a Comenius Egyetem érdekes helyezéseket ért el a fizika és csillagászat – 401-450. hely –, az orvostudomány – 451-500. hely –, valamint a biológiai tudományok – 601-640. hely. A QS EECA University Ranking (Kelet-Európa és Közép-Ázsia részleges rangsora) szerint a Comenius Egyetem a 400 egyetem közül az 58. helyen áll.

A QS World University Rankings 2004 óta rangsorolja az egyetemeket az Elsevier elemzőcéggel együttműködve. Idén a rangsor a világ közel 100 országának 1400 legjobb intézményét tartalmazó listát tette közzé.

„A rangsorokat hagyományosan óvatosan kezeljük; mindegyik más-más módszertanon alapul, és más-más tényezőket vesz figyelembe. Mindazonáltal örülök, hogy sikerült megőriznünk a jó, sőt egyes tanulmányi programok esetében a kiváló pozíciókat. Ez a kutatók hatalmas elkötelezettségének eredménye, akik világszínvonalú teljesítményt nyújtanak a folyamatos pénzügyi megszorítások közepette. Felszólítjuk továbbá a szlovák kormányt, hogy gondolja át a felsőoktatásra fordított kiadások folyamatos csökkentését. Csak így leszünk képesek megtartani a legjobbakat, javítani a teljesítményünket és feljebb emelkedni a rangsorban” – véli Marek Števček, az egyetem rektora.

A Comenius Egyetem az egyetlen olyan szlovákiai egyetem, amely minden jelentős rangsorban szerepel. A Round University Ranking rangsorban a 426. helyet érte el, az oktatás kategóriában a 178. helyen végzett. Jelenleg a CWUR rangsorában a 630. helyen áll. A sanghaji rangsorban (ARWU) az Egyesült Királyság a 801-900. helyen áll, fizikában pedig a 301-400. helyen a világon. A rangos Best Global Universities rangsorban az 587. helyen áll, fizikában pedig a 244. helyen. A SCImago rangsorában az 573. helyen szerepel. Az NTU rangsorában (National Taiwan University Rankings) a 701-750. helyen áll, sőt a világon a 275. helyen áll fizika tantárgyból. A Three University Missions MosIUR rangsorában a 272., a THE Impact Rankings rangsorában a 601.-800. helyen áll. A WUR rangsorában az Egyesült Királyság az 1001. – 1200. helyen áll.