Kitekintő Konferencia

Mobiltechnológia a tanórán

Már elektronikusan is hozzáférhető az Academia.edu oldalán Czékmán Balázs (Debreceni Egyetem BTK Nevelés- és művelődéstudományi Doktori Program) előadása, amely az I. Mobil eszközök az oktatásban konferencia (2016, Veszprém) egyik anyagaként jelent meg MOBILTECHNOLÓGIA A TANÓRÁN: OKTATÁSI TARTALMAK, OKTATÁSTSEGÍTŐ DIGITÁLIS MEGOLDÁSOK címen.

A szerző-előadó az anyag bevezetőjében leszögezi:

„A korábban csak nehezen elérhető technológiák (műholdas navigáció (GPS), kiterjesztett valóság(AR), virtuális valóság (VR), digitális fényképezés) már a mindennapok részét képezik, melyek az egyre alacsonyabb árú mobil eszközök segítségével is elérhetők. A mobiltechnológia akonnektivitás, a kommunikáció és a kollaboráció új dimenzióját kínálja a mindennapok során (McQuiggan et al., 2015), így a mobil eszközök (elsősorban tabletek, okostelefonok) oktatási célú alkalmazása komoly lehetőséget jelenthet az iskolák számára is. A mobiltechnológia segítségével létrejövő mobil tanulás (m-learning) jelentősen hozzájárulhat a tanulók könnyebb eléréséhez, számukra gazdagabb, vagy akár új tanulási környezet biztosításához. Az m-learning számos előnye között a bárhol, bármikor tanulás, a technológia – más eszközökhöz (például laptop, asztali gép) hasonlítva – viszonylagosan olcsó hozzáférhetősége és fenntarthatósága (ennek köszönhetően szociális hátránykompenzáló hatása) jelenik meg.

Az említett jellemzőkön túl a mobil eszközök olyan (új) médiakörnyezetet kínálnak, mely támogatja a magasabb szintű gondolkodási műveletek, a 21. századi készségek kialakulását és fejlődését, a személyre szabott oktatást, és a motivációkialakítását, fenntartását. A technológia kihívásai között főként az eszközökhöz és internethez való egyenlőtlen hozzáférés, a tanulók felügyeletének szükségessége, gyakorlati használatának szabályozatlansága (tiltás vagy engedés) jelenik meg (McQuiggan et al., 2015).

A mobil eszközök oktatási használata során számos – más IKT eszközön – eddig is alkalmazott oktatási tartalom használható (például online megoldások), azonban operációs rendszerükből és hardveres adottságaik révén különféle alkalmazások (applikációk) futtatására is alkalmasak. Az oktatási applikációk száma a legnagyobb áruházakban (Google Play, App Store) napról napra nő, így egyre több lehetőség áll a pedagógusok rendelkezésére. A mobil applikációk mellett különféle interaktív online megoldások használhatók – többek között – gyakorlásra, valamint mérésre-értékelésre. A mobil alkalmazások, online felületek mellett a nagy oktatási tartalomszolgáltatók (Sulinet Digitális Tudásbázis, Nemzeti Köznevelési Portál) anyagai is alkalmazhatók a tanulási és tanítási folyamatok során. Tanulmányunkban ezért áttekintjük a mobil eszközökhöz kapcsolódó oktatási tartalmakat, online megoldásokat, empirikus kutatásunkban pedig a pedagógusok körében végzett (N=15) vizsgálatunk eredményeit mutatjuk be. Empirikus kutatásunk egyrészt a tanítási órákon alkalmazott oktatási tartalmak alkalmazását, készítését, beszerzését, valamint apedagógusok tabletekkel kapcsolatos véleményét vizsgálta.”

Az előadás tartalma:

1. Mobiltechnológia: új eszközök az iskolában
  2. Oktatási tartalmak, oktatást segítő digitális megoldások
  3. Az empirikus kutatás bemutatása
  4. Kutatási eredmények – elektronikus tananyagok, applikációk használata (szemléltető táblázatokkal)
  5. Összegzés

A konferencia további anyagait megtalálják ezen a linkena Mobil – világ – iskola című kiadvány elektronikus tartalmaiban, amelyek az alábbiak:

• Tabletek a kisgyermekkori projektpedagógiában
  • Tabletekkel támogatott tanítás-tanulás szegregált SNI csoportban
  • Új típusú informatikai fejlesztő eszköz a PAF gyakorló általános iskoláján – sajátos nevelési igényű kisiskolások részére
  • Táblagépes alkalmazások használata értelmi sérült, autizmusspektrum-zavarral élő tanulókmegsegítésében
  • Tabletekre tervezett virtuális feladatlapok a hallássérült diákok oktatásában
  • Hajnali háztetők – Irodalmi séta okostelefonon
  • Egy mobileszközökkel támogatott magyar irodalmi projekt tapasztalatai általános iskola 5. és 6. évfolyamán
  • E-jegyzetek használata a Debreceni egyetemen
  • A digitális témahétre készített jógyakorlat bemutatása József Attila, az oktatás magyar „Nostradamusa‖
  • „A digitális világ KRESZje‖- IKT eszközök és „DigiDili‖ tanóra
  • Szóasszociációs módszerrel végzett tudásszerkezet vizsgálat IKT eszközök segítségével
  • Lapodamese már az iskolába lépéskor
  • Nyelvvizsgára készülök – Mobil applikációkkal támogatott nyelvtanulás
  • A rejtett mintaadás és a tudatos nevelés diszharmóniája kisgyermekkorban
  • Juttassuk nyelvi sikerélményhez tanulóinkat „kütyükkel‖: Miért és hogyan érdemes bevonni az angol nyelvoktatásba az online játékokat/mobileszközöket?
  • Unser digitales Klassenzimmer – Digitális tantermünk
  • A tanulói és szülői attitűd a mobileszközökkel támogatott oktatással kapcsolatosan
  • Zsugorodó taneszköz, táguló világ? A mobiltanulás mint a digitáliskultúra-azonos pedagógia integratív és komplex formája
  • A minősítési rendszer potenciális reformhatásai a hangszeres zeneoktatásra és tanárképzésre a digitális kompetencia tükrében
  • Okostelefonok alkalmazásának gyakorlati lehetőségei az oktatásban
  • Ingyenes alkalmazások a testnevelés oktatásában
  • Mobilokkal vagy mobilokról – Médiaműveltség a mobil eszközökkel támogatott oktatásban
  • Hogyan tanítsuk tanórán és tréningen az etikus és biztonságos mobilhasználatot?
  • Virtuális „kincskeresés” a 21. században
  • „Várjuk a következő játékot!‖ – Az első hazai mobiltanulási projekt
  • Okostelefonok kísérleti szenzorként való alkalmazása
  • Mobil játékok a felfedeztetés-központú matematikaoktatás szolgálatában