Magyar irodalom Tanuljunk

Művészek az Otthoni Oktatásért | 9. évfolyam (4)

Tavasszal több mint 300 művész közreműködésével videóra került az irodalom tananyag közel kétharmada elsőtől a tizenkettedik évfolyamig.

A felvételek természetesen térítésmentesen, regisztráció szükségessége nélkül elérhetőek.
A YouTube-on évfolyamok és szerzők szerint is válogathatnak. Az anyagok között ajánlott irodalmat és érdekességeket, valamint eredeti nyelvű felvételeket is találnak.

1:40
François Villon: Jó tanítás balladája a rossz életűeknek (ford.: Szabó Lőrinc)

0:58
Janus Pannonius: Pannonia dicsérete (ford.: Berczeli Anzelm Károly)

2:42
Balassi Bálint: Darvaknak szól

2:57
François Villon: Ellentétek balladája (ford.: Szabó Lőrinc)

4:23
Dante Alighieri: Isteni színjáték – Pokol V. ének (ford.: Nádasdy Ádám)

2:43
François Villon: Ballada a Blois-i költőversenyre (ford.: Kosztolányi Dezső)

3:17
Balassi Bálint: Egy katonaének

7:59
François Villon-Faludy György: Haláltánc ballada

1:25
François Villon: Nagy Testamentum – Záróballada (ford.: Szabó Lőrinc)

3:13
François Villon: Ballada melyet édesanyja kérésére készített a költő (ford.: Illyés Gyula)

2:29
François Villon: Ballada a hajdan való idők szépasszonyairól (ford.: Kosztolányi Dezső)

4:00
Balassi Bálint: Kiben bűne bocsánatáért könyörgett akkor, hogy házasodni…

0:25
François Villon – Faludy György: Négysoros vers, melyet Villon halálítélete szélére írt

3:28
Francesco Petrarca: Ti szerencsés füvek, boldog virágok

Járvány-helyzetben a színészek nem csinálhatnak színházat, hiszen a színházak bezártak. A diákok nem járhatnak iskolába ugyanezen okból, viszont online-oktatásban részesülnek. Úgy gondoljuk, segítség egy irodalomtanárnak, ha a kötelező olvasmányok részletei, vagy órán feldolgozandó irodalmi szövegek, egy színész interpretálásában jutnak el a diákokhoz. Ez online-térben egyszerű, és lehet úgy figyelemfelkeltő, hogy utána a diákok elolvassák a teljes műveket. Ez a valódi célunk. Az is fontos, hogy ez itt és most történik, egy olyan helyzetben, amelyben különösen fontos a szolidaritás, az egymásra figyelés, az összefogás. A MOTTO-n látható-hallható művek listáját szaktanárok állították össze.