Kitekintő Oktatás

A diákok is kiértékelhetik a tanárok munkáját

A diákok is kiértékelhetik a tanárok munkáját, csakhogy nem nálunk, hanem Erdélyben. Több mint egy éve téma ott is, hogy az oktatás minőségének javítása érdekében nemcsak a tanárok kellene kiértékeljék a diákok eredményeit, hanem a tanulóknak is meg kellene adni az esélyt, hogy véleményt mondjanak az oktatóik munkájáról.

Tavaly tavasszal el is készült egy kérdőív, azonban a tanügyi szakszervezet ezzel nem volt elégedett, így átdolgozták. A jelenlegi verzió többnyire pozitív állításokat tartalmaz a tanárok teljesítményét illetően. A diákok 16 témában pontozhatják majd az oktatóik munkáját egy 1-től 5-ig terjedő skálán, ahol az 1-es a legrosszabb, az 5-ös pedig a legjobb osztályzatot jelenti.

A kiértékelendő állítások a következők:

1. A tanár érthetően magyarázza el a tananyagot
  2. A tanár elmagyarázza nekem, hogy mi módon tudnék hatékonyabban tanulni
  3. Az osztályban kapott feladatok érdekesek
  4. A tanár minden diákot bátorít az órán folyó munkában való részvételre
  5. A tanár ösztönzi a diákok közötti együttműködést
  6. Motiváltnak érzem magam, hogy részt vegyek ennek a tantárgynak a tanulásában
  7. A tanár használja a digitális technológia eszközeit
  8. A tanár elmagyarázza a rá vonatkozó kiértékelés módszertanát és a kritériumokat
  9. A tanár bátorítja a diákok közötti versengést
  10. A diákok bátorítva vannak arra, hogy kifejtsék a véleményüket
  11. Az órákon kellemes légkör uralkodik
  12. Biztonságban és kényelmesen érzem magam az órákon
  13. A tanár tiszteletben tartja a diákokat
  14. A tananyag oktatásának ritmusa megfelelő számomra
  15. A tanár figyelmet fordít arra, hogy jól érezzem magam
  16. Komoly erőfeszítéseket teszek otthon azért, hogy jó eredményeket érjek el ebből a tantárgyból.

A kiértékelő nyomtatvány két nyitott kérdést is feltesz, melyre a diákok szabadon válaszolhatnak, és kifejthetik, mivel nincsenek megelégedve.

„Azt szeretném, ha ennél a tantárgynál…”

– itt kifejthetik, milyen légkört szeretnének az órákon, illetve hogy milyen tekintetben szeretnék, ha a tanár megváltozna.

„Ha ez után a félév után közölhetnél egy gondolatot a tanárral, melyik lenne az?”

– ennél pedig lényegében üzenhetnek a tanáruknak. A kiértékelők kitöltése anonim módon zajlik minden szemeszter végén, és az osztályfőnökök szervezik. Az érintett tanárok pedig a következő félév elején bemutatják, hogy miként kívánnak megfelelni a diákok által esetlegesen megfogalmazott elvárásoknak.

Nos, lehet utánozni, ha az illetékeseknek maguktól nem jutott eszébe…

a Transindex.ro portálról