Tudományosan

Aszteroidába csapódott a NASA űrszondája (video)

A NASA Dart űrszondája éjszaka becsapódott a Dimorphos aszteroidába, hiperszonikus, óránként 24 ezer kilométeres sebességgel. Ez volt a Föld megmentésének főpróbája, mely során kiderül, hogy el tudunk-e téríteni egy felénk tartó aszteroidát.
„A becsapódás sikeres volt” – közölte honlapján a NASA. A küldetés megerősítette, hogy a NASA képes nekiirányítani egy űrrepülőgépet egy aszteroidának. Most földi teleszkópokkal fogja figyelni a Dimorphost, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a DART becsapódása megváltoztatta az a pályáját. Ez várhatóan csak a jövő hónapban derül ki. A kutatók arra számítanak, hogy a becsapódás körülbelül 1%-kal, azaz nagyjából 10 perccel lerövidíti Dimorphos pályáját.
Az aszteroida 11 millió kilométerre van a Földtől, és nem jelent veszélyt ránk.