Tudományosan

Sikerült a NASA kísérlete: eltéríthető egy Földnek tartó aszteroida

NASA, űrszonda, aszteroida, eltérítés
(Fotó: NASA)

Honlapján erősítette meg a NASA, hogy a DART küldetése sikeres volt és megváltoztatta egy aszteroida mozgását.

A NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) vizsgálócsoportja által az elmúlt két hétben szerzett adatok elemzése azt mutatja, hogy az űrszonda becsapódása megváltoztatta a Dimorphos pályáját. Ez az első alkalom, hogy az emberiség megváltoztatja egy égi objektum mozgását.
„Mindannyiunk felelőssége a bolygónk védelme. Végül is ez az egyetlen, amink van” – mondta Bill Nelson, a NASA adminisztrátora.
A DART szonda becsapódása előtt a Dimorphosnak 11 óra 55 percbe telt megkerülje nagyobb aszteroidapárját, a Didymost. A Dimorphos szeptember 26-i ütközése óta a csillagászok földi teleszkópokkal mérték a változást. A becsapódás 32 perccel változtatta meg a Dimorphos pályáját, a 11 óra 55 perces keringés 11 óra 23 percre csökkent. A mérés bizonytalansági határa plusz-mínusz 2 perc.
A NASA eredetileg 73 másodpercben határozta meg a küldetés sikerességét, ezt a DART több mint 25-ször haladta meg.
A kutatócsoport továbbra is gyűjti az adatokat a pontosság javítása érdekében.
Nagyjából négy év múlva az Európai Űrügynökség Hera szondája közelről térképezi fel a Dimorphost és a Didymost, különös tekintettel az ütközés után maradt kráterre és a Dimorphos tömegének pontos mérésére.
Sem a Dimorphos, sem a Didymos nem jelentett veszélyt a Földre sem a kísérlet előtt, sem most.

KORÁBBANAszteroidába csapódott a NASA űrszondája (videó)

%d