Felhívások Kitekintő

XXX. SUMMERFEST NEMZETKÖZI FOLKLÓRFESZTIVÁL

SZÁZHALOMBATTA ad otthont 2023. augusztus 12-21. között Brazília, Észak-Macedónia, Horvátország, India, Lengyelország, Szerbia, Szenegál, Magyarország néptáncosainak.

1994-ben, amikor hat ország részvételével először rendezték meg a fiatal iparvárosban a Summerfest Nemzetközi Néptáncfesztivált (akkor még Nyári Ünnep Nemzetközi Néptáncfesztivál néven), senki sem gondolta, hogy, az elsőt 29 fesztivál követi, és hogy majd 2023-ban a harmincadik fesztiválhoz érkezik Százhalombatta.

Senki nem gondolta, hogy egyszer ez az „iparvárosi” folklórfesztivál a világ legnagyobb népművészeti világszövetség – CIOFF / UNESCO stratégiai partner szervezet/ nemzetközi mércével mérten zászlóshajó fesztiválja lesz, amely méretében és tartalmában is a világ legjobban kedvelt fesztiváljainak egyike lesz. Pedig így történt. Az elmúlt 29 évben 112 ország közel ötvenezer népművésze járt Százhalombattán és a két másik partner településen, Tökölön, hosszú évekig Ráckevén, majd Szigetszentmiklóson és most már Dunavarsányban is.

A Summerfestet a covid sem törte meg: vagy így, vagy úgy: online és jelenléti formában 2020-ban is megtartottuk a fesztivált. Az utolsó, talán legteljesebb fesztivál 2019-ben volt, ezt követően a szervezők soha nem adták fel, mindent elkövettek azért, hogy a fesztivál végén a 20 ország által minden évben elültetett fa ezekben az években is a többi mellé kerüljön.

Jelenleg 29 fa áll már a kulturális központ mögötti parkban.

2020-21-22 külföldiek nélkül zajlott, akik legjobb esetben online kapcsolódtak be a rendezvénybe. 2021-ban valamennyi meghívott ország (20) folyamatos élő kapcsolással mutatta be táncait. Az Ural közelében lévő UFA-tól Baskortosztán) Guadelope és Guamig kapcsolódtak be az együttesek mindennap.

2022-ben a fesztivál szintén külföldiek nélkül zajlott, de új tartalommal bővült: Magyar Kincsestár címen összművészeti kulturális rendezvénysorozattá alakult át, hiszen még ebben az évben sem voltak külföldi résztvevők.

2023- a nagy visszatérés évének indult, ám a gazdasági válság elsodorta a külföldieket. Az októberben átadott meghívások alapján jelentkezőket januárban le kellett mondani. A szervezők ezért ismét hazai tartalommal töltötték fel a programot. Ezzel együtt új elem került a kínálatba, egy színházi hét, a „Hét nap, hét színházi est” című program, amely során 7 színházi est 7 műfaj mutatkozik be. Többek között a Turay Ida Színház, a Fitos Dezső Társulat, a 100 tagú Cigányzenekar, a Duna Művészegyüttes, a Forrás Néptáncegyüttes Független Színház, Berecz András, illetve Pirog Zsófi FlamenCorazónArte táncszínháza.

Május végén a csillagok állása szerencsés volt, így lehetőség nyílott arra, hogy bár nem olyan számban mint korábban, (évente 20 ország) de 7 nemzetközi együttes meghívása lehetővé válik.

Nem volt lehetőség válogatásra, mint korábban: a meghívottak elfoglaltsága, anyagi körülményei, az idő elképesztő rövidsége miatta leggyorsabban válaszolók kaptak meghívást. Ezért, valójában a májusig előkészített fő program mellé szerveződött az eddig megszokott nemzetközi program, így a Summerfest ebben az évben egyrészt nemzeti, másrészt nemzetközi jelentőségű is, hiszen párhuzamosan fut egymás mellett a mindkét esetben prémium kategóriás nemzeti és a nemzetközi programsorozat. Ez példátlan az országban! A nemzeti programokat erősíti a Nemzeti Művelődési Intézet és a Nemzeti Színház által támogatott Pajta Színházi Program, amely során az ország icipici településeiről is érkeznek
augusztus 12-én színjátszó közösségek. Ez egészen egyedi íze lesz a fesztiválnak!

A XXX. Summerfest külföldi részvevő együttesei:

Brazília – Samba de Barsil Rio de Janeiro
India – Guru The Art Hub Folkdance Ensemble New Ranip
Horvátország – Folk Ensemble Ivan Mažuranić Karlovac
Lengyelország – Zespół Pieśni I Tańca Ziemi Hrubieszowskiej Hrubieszów
Észak-Macedónia – Folklore Ensemble Kitka Istibanja Skopje
Szerbia – „OKUD” Milomir Pterovic Ensemble Sremcica
Szenegál – Ballet Camara Calabas Secret Dakar
Magyarország – Forrás Néptáncegyüttes Független Színház Százhalombatta

Közös ég! Közösség! az idei fesztivál szlogenje, amely mindent magában foglal, amit az elmúlt 30 év jelent a szervezők, a város, a külföldiek számára! Talán a legszebb üzenet arról, hogy ennek a fesztiválnak mi a célja, mi a küldetése, főleg napjainkban, amikor a béke, a barátság, az egyes népek közötti tisztelet, megbecsülés, elfogadás a legnagyobb kihívás mindannyiunk számára. Talán éppen ezért felbecsülhetetlen a kulturális és közösségi értéke a Summerfestnek. Három év után a vendéglátó családok ismét fogadnak vendégeket, és végre fellobban a fesztiválláng is. (PR)

2A0_vilagzene

Mintegy 200 esemény gazdagítja a fesztivált, ismét fellépnek a sérült fiatalok a Forrás Néptáncegyüttesel közös gálaműsorban. Számtalan világzenei koncert várja az érdeklődőket a MOL Fesztiválszínpadon. Kiemelt előadóink: Ferenczi György és a Rackajam, Los Andinos zenekar, RitMusa zenekar, Uljana Quartet, Puszták Népe Front zenekar, Pálházi Bence és bandája, Rézeleje zenekar, Sirtos együtes, Kákics zenekar és minden külföldi együttes saját népzenekara.

A színházi előadások helyszíne a Barátság Kulturális Központ színházterme, a nemzetközi gálaműsorok a világzenei koncertek a MOL Fesztiválszínpadra kerültek, amely a Szent István téren kerül felállításra. Augusztus 20-án nagyszabású nemzetközi folklórgála várja a közönséget, hogy ezzel az eseménnyel érjen véget a XXX. Summerfest Nemzetközi Folklórfesztivál.

(A fesztivál szervezője a Magyarok Öröksége Alapítvány és a Barátság Kulturális Központ, valamint a Forrás Néptáncegyüttes Független Színház. A rendezvény fő mecánásai Százhalombatta Város Önkormányzata, az Nemzeti Kulturális Alap, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Bethlen Gábor Alapkezelő, az Agrárminisztérium Hungarikum Bizottság.)

A programok megtekinthetők a www.summerfestbatta.hu oldalon

%d bloggers like this: