Kitekintő

Bolyai 200. Művészeti és tudományos fesztivál

Bolyai 200 – Művészeti és tudományos fesztiválA Bartók Béla Alapítvány (Temesvár) a MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottsága (KAB) – Bánsági Munkabizottság, az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME), a Szimmetria Alapítvány (SF) és az Óbudai Egyetem (ÓE) háromnapos eseménnyel emlékezik november 3. és 5. között minden idők egyik legeredetibb gondolkodású matematikusára. A Bolyai 200 – Művészeti és tudományos fesztivál része a Temesvár 2023 – Európa Kulturális Fővárosa programnak is.
„ … olyan felséges dolgokat hoztam ki, hogy magam elámultam, s örökös kár volna elveszni; ha meglátja Édes Apám, megismeri; most többet nem szóllhatok, csak annyit: hogy semmiből egy újj más világot teremtettem;
200 éve, 1823. november 3-án, mindössze huszonegy évesen írta Bolyai János e sorokat apjának, Bolyai Farkasnak Temesvárról, amelyben új geometriai eredményeiről számolt be.
Nyugodtan tekinthetjük ezt a napot a nemeuklidészi geometria születésnapjának!
Az esemény célja az interdiszciplináris gondolkodás szükségességének kihangsúlyozása, kiemelve a kulturális nevelést, a tehetséggondozás fontosságát, amelyben mind a családnak, mind az oktatási intézményeknek jelentős szerepet kell játszaniuk. Tehát e fesztivál nem egy matematikai-fizikai konferencia, hiszen számos olyan rendezvény volt és lesz, hanem amely bemutatja a Bolyaiak széleskörű munkásságát a kertészettől a borászatig, az erdészettől a kemenceépítésig, az irodalomtól a zeneelméletig, a nyelvészettől az „üdvtanig”. Egyúttal remek alkalom több kiváló Bolyai kutatóról való megemlékezésre is, valamint annak az útnak a kijelölésére, ami a megkezdett kutatómunka folytatásáról szól.

Érdekesség, hogy a középiskolás diákoknak külön tevékenységet (Z generációs médiaműhelyt és versenyt) hirdettek, amelyre háromtagú csapatokat várnak mentortanáraikkal együtt. A jelentkező iskolák közül hat csapat kapott meghívást a programra. Számukra egy tehetséggondozó műhelyt tartanak november 3-án, majd ezt követően a csapatok részt vesznek a Bolyai200 – Művészeti és tudományos fesztivál programjain és ezzel párhuzamosan kidolgoznak egy olyan kreatív alkotást, amely Bolyai életét, munkásságát vagy üzenetét népszerűsíti. Az elkészült munkákat a program utolsó napján, november 5-én, díjazzák, majd a végleges változatot a projekt honlapján közzéteszik.

Helyszín, programok: https://bolyai200.temesvaros.ro/

2023. november 3., péntek

10:00 Bolyai200 – Alkotóműhely és verseny
Helyszín: Új Ezredév Református Központ (Splaiul Morarilor 1b)
6 diákcsapat – minden rendezvényen részt vesz, minél több médiaprodukció az eseményről és Bolyai személyiségéről, a legjobb eredményeket a rendezvény honlapján népszerűsítik és a zárórendezvényen díjazzák. A rendezvény után a díjazott alkotásokat lefordítják angolra és bemutatják a nagyközönségnek.

16:30 Bolyai és Temesvár – kulturális út – Temesvár (kb. 20 perc)
Gyülekező a Nyugati Tudományegyetem parkolójában
Bolyai személyisége előtt tisztelgő pontjait érintő kulturális útvonal: a) Nyugati Egyetem (Pârvan utca 4.) – Bolyai János mellszobra; b) Bolyai utca – többnyelvű táblákkal ellátott emlékmű annak a háznak a falán, ahol 1823-ban Bolyai János hadmérnökként dolgozott. Koszorúzás

17:30 Színházi előadás – temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház (Str. Alba Iulia, nr. 2 MEGTELT
Kocsis István: A tér (monodráma Bolyai János hitéről, küzdelméről és szerelmeiről), előadja Sebestyén Aba

19:30 Bolyai emlékünnep – Új Ezredév Református Központ (Splaiul Morarilor 1b)
Nyitóünnepség, díszbeszédek
Prof. Nagy Dénes, Nemzetközi Szimmetria Társaság, elnök
Prof. Kovács Levente, Óbudai Egyetem, rektor
Prof. Nagy László, akadémikus, Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB), elnök
Prof. Bitay Enikő, akadémikus, Erdélyi Múzeum-Egyesület, elnök
Dr. Erdei Ildikó, Bartók Béla Alapítvány, igazgató
Tamás Péter, Temesvár tiszteletbeli konzulja
Prof. Nagy-György Tamás, KAB-Bánsági Regionális Munkacsoport, elnök

20:00 Orgonakoncert a Bolyaiakkal kortárs zeneszerzők műveiből
Előadja: Ciurtin Viorel, orgonaművész.
Repertoár: J. S. Bach – Concerto II (PI, PII, PIII); G. F. Händel – G-dúr szvit ária HWV 441; G. F. Händel – Largo; F. Liszt – Le Rossignol; F. Liszt – Die Loreley; J. Brahms – V. magyar tánc, G. F. Händel – Szimfónia a Salamon-oratóriumból. Sába királynőjének érkezése

20:40 Fogadás: regisztrált résztvevőknek  MEGTELT

2023. november 4., szombat

Helyszín: Új Ezredév Református Központ (Splaiul Morarilor 1b)

9:00 – 13:00 Tagozati előadások – első tömb
13:00 – 14:30 Ebéd
14:30 – 20:00 Párhuzamos események

Workshopok

W1. Dr. Renate Quehenberger, SciArt Researcher, Institute for a Global Sustainable Information Society (GSIS), Vienna – Origami Workshop: How to solve the riddle of Plato’s „5th element“ with the 3D representation of the Penrose Kites & Darts tiling, named epitahedron (E±) by enfolding the unit cell of the 5-dimensional space.
Meghívottak: temesvári képzőművészek

W2. Dr. Szilassi Lajos, docens, Szegedi Tudományegyetem – Kézbevehető geometria

Kiállítás

Dr. Renate Quehenberger, SciArt Researcher, Institute for a Global Sustainable Information Society (GSIS), Vienna – Exhibition in honor to János Bolyai: „From the Penrose tilings I’ve built the Poincaré Universe“

Könyvbemutató

Téglásy Sándor: Holland-magyar protestáns kapcsolatok a két világháború között. Könyvbemutató és fordítói reflexiók Maarten J. Aalders könyve magyar fordításának bemutatása alapján

Felolvasóelőadások

1. Nagy Dénes: Párhuzamos életrajzok: Bolyai Farkas és Carl Friedrich Gauss, avagy levél-dráma
Személyek: Bolyai Farkas, Bolyai János Carl Friedrich Gauss + Narrátor

2. Butulescu Valeriu: Bolyai (A tér tudománya) – Dráma

20:15 – 20:45 Hegedű előadás – Paganini művek
Előadja Agigheoleanu Antonio-Leonard: (Paganini 5, Paganini 9, Paganini 19, Paganini 20, Paganini 24, Sonata La Major, Sonata “a Preghiera” (Moses Fantasy).)

21:00 Borkóstolóval egybekötött fogadás: regisztrált résztvevőknek  MEGTELT

2023. november 5., vasárnap

Helyszín: Új Ezredév Református Központ (Splaiul Morarilor 1b)

9:00 – 12:00 Tagozati előadások. Díjazások. Eseményzáró
12:00 Hazautazás