Szabadidő

Miért színesek az őszi levelek?

Az őszben a legjobb, ahogy színesednek a levelek.

Azok a színek!

Ahogy az őszi erdő leveleire rásüt a nap, az maga a csoda. Ilyenkor az ág és a levél szára között parafaszerű membrán képződik, minek következtében nem jutnak el a levelekbe a tápanyagok. Leáll a klorofil termelése is, aminek addig a zöld pigmentet köszönhettük. A klorofil ugyan eltűnik, de a narancsos színeket okozó karotinoidok, a sárga színt biztosító xantofilok és a vörösért felelős antocianinok megmaradnak. A napfény, a szárazság és a fagypont feletti hőmérséklet az utóbbi anyag mennyiségét növelve teszi egyre vörösesebbé, bordóbbá és végül barnává a száradó leveleket.

Ahhoz, hogy mindegyik vegyület végezhesse a dolgát, azaz a levelek különböző színekben pompázhassanak a fán, hideg, de nem fagyos éjszakák, száraz és napos nappalok kellenek.

(Aztán seperjük őket szépen össze…)