Angol nyelv Tanuljunk

Who was Johannes Kepler?

Johannes Kepler (27 December 1571 – 15 November 1630) was a German astronomer, mathematician, and astrologer. He is a key figure in the 17th-century scientific revolution, best known for his laws of planetary motion, and his books Astronomia nova, Harmonices Mundi, and Epitome Astronomiae Copernicanae. These works also provided one of the foundations for Newton’s theory of universal gravitation.

Johannes Kepler (1571. december 27. – 1630. november 15.) német csillagász, matematikus és asztrológus. A 17. századi tudományos forradalom egyik kulcsfigurája, aki leginkább a bolygómozgásra vonatkozó törvényeiről, valamint Astronomia nova, Harmonices Mundi és Epitome Astronomiae Copernicanae című könyveiről ismert. Ezek a művek szolgáltatták Newton egyetemes gravitációs elméletének egyik alapját is.

%d bloggers like this: