Polgári nevelés Tanuljunk

Az Unió és Európa

Az Európai Unió (röviden EU) gazdasági és politikai egyesülés, melyet 27 európai ország alkot. A regionális integráció iránt elkötelezett szervezet 1993. november 1-jével jött létre az 1992. február 7-én aláírt maastrichti szerződéssel az Európai Gazdasági Közösség 12 tagországából. A csaknem 450 milliós népességű unió a világ nominális GDP-jének mintegy 30%-át állítja elő (2008-ban 18,4 billió dollár értékben).

Európai Bizottság

Európa
Európa, Schengen és az Unió

Az Európai Unió nem egy állam, így állampolgárai, illetve fővárosa sem lehet. Az EU elődjének is tekinthető 1951-ben alakult Európai Szén- és Acélközösség intézményeinek az alapító 6 ország (Benelux államok, NSZK, Franciaország, Olaszország) megegyezése szerint és egymás között kialkudott kompromisszum eredményeként lett Brüsszel az Európai Unió intézményeinek székhelye. Az Európai Parlament elődjének tekinthető. A közgyűlés székhelye Strasbourg lett. A történelem során kialakult ellentétek és szövetségek miatt is olyan megoldáshoz akartak jutni az alapító országok akkori vezetői, hogy a későbbiek folyamán ebből ne legyen konfliktus. Ezen kívül számos uniós ügynökség székhelye található más uniós tagállamban

Az euróövezet

Az euró (€) a 27 uniós tagállamból 19-nek a hivatalos pénzneme. Ezek az országok alkotják az euróövezetet.

A schengeni térség

A schengeni térség az EU egyik legjelentősebb vívmánya. Belső határok nélküli övezet, ahol az uniós tagállamok és más országok polgárai, köztük üzletemberek és turisták szabadon mozoghatnak, anélkül, hogy határellenőrzésen kellene átesniük. A térség 1985 óta fokozatosan bővül, és ma már csaknem valamennyi uniós tagállam és néhány nem uniós társult ország is a tagja.

A schengeni államok, miközben belső határaikat eltörölték, a schengeni szabályok alapján megszigorították az ellenőrzést külső határaik mentén, hogy biztosítsák a schengeni térségben élők és az odautazók védelmét.

A schengeni térségbe tartozó országok listája

 • Ausztria
 • Belgium
 • Csehország
 • Dánia
 • Észtország
 • Finnország
 • Franciaország
 • Görögország
 • Hollandia
 • Izland
 • Lengyelország
 • Lettország
 • Liechtenstein
 • Litvánia
 • Luxemburg
 • Magyarország
 • Málta
 • Németország
 • Norvégia
 • Olaszország
 • Portugália
 • Szlovákia
 • Szlovénia
 • Spanyolország
 • Svájc
 • Svédország

%d bloggers like this: