Fizika Tanuljunk

Elektromosságtani kísérletek

Elektromosságtani kísérletek A sztatikus elektromosság jelenségeivel nap mint nap találkozhatunk. Ez a találkozás néha mulatságos: frissen szárított hajunk hosszabb hajszálai égnek állnak. Ugyanezt észlelheti a műanyag csúszdán lecsúszó kisgyerek is. Máskor kellemetlen élményünk lehet: ha felállunk egy műanyag székről, vagy ha az autó kilincséhez érünk kiszállás közben, gyenge áramütést, szik­rapattogást érzünk.

Az elvégzett kísérletekben a különböző minőségű anyagok összedörzsöléssel elektromos állapotba kerültek; feltöltődtek. Ebben az állapotban magukhoz vonzzák a közelükben lévő kisebb tömegű tárgyakat. Részletesebben vizsgálhatjuk az elektromos állapotot a fizikaszertár eszközeinek segítségével: forgóállványos műanyag rúd, üvegrúd, selyemfonálon függő kis méretű habszivacsból készült inga, bőrdarab, szőrmedarab.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [360.08 KB]

%d