Szabadidő

Gyújts tüzet a lelkemben…

Itt a táborozások, túrák, kirándulások ideje. Egy fárasztó, esetleg nyirkos vagy hideg nap végén nincs jobb, mint a a ropogó és melengető tűz mellett ücsörögni, esetleg megsütni/főzni a vacsoránkat is.

De hogyan fogjunk hozzá? Jó tüzet rakni kész tudomány. Nem szabad elfelejteni azonban azt, hogy a védett területeken csak és kizárólag a kijelölt tűzrakó helyeken gyújthatsz tüzet!

Kép forrása: Pixabay

Tűzszabályok

 1. Gyúlékony anyagok közelében és gyúlékony talajon ne gyújts tüzet!
 2. Tűzrakás előtt, és amíg a tűz ég, figyelj a szélirányra. Erős szél esetén oltsd el a tüzet!
 3. A tűz az erdőtől és a kilógó ágaktól legalább 20 méter távolságra legyen!
 4. A tüzet kövekkel vagy gyeptéglával rakd körbe!
 5. Gyűjts elég tüzelőanyagot, mielőtt a tüzet meggyújtod!
 6. Égő tűzre, parázsra ne önts benzint vagy spirituszt, mert hirtelen fellobban!
 7. A tüzet soha ne hagyd őrizetlenül!
 8. Készíts a tűz mellé egy lapátot és egy edényben vizet. Ha nincs víz, oltáshoz földet használj!
 9. Szárazság idején légy különösen óvatos! Tűzrakási tilalom esetén sose rakj tüzet!
 10. Idegen területen ne gyújts tüzet a tulajdonos engedélye nélkül!
 11. Csak akkora tüzet rakj, amekkora szükséges!
 12. Ha nincs már szükséged a tűzre vagy indulsz tovább, előtte feltétlenül oltsd el!
 13. Az eloltott tűzhelyre rakj egy keresztet két botból. Ezzel jelzed, hogy a tüzet szakszerűen eloltottad.

EZEKRE AZ ESZKÖZÖKRE LESZ SZÜKSÉGÜNK

 • Gyufa, öngyújtó, kovakő vagy acél: bár elsőre talán a gyufa tűnik kézenfekvőnek, ám az könnyen elázik, nedvességet kap, és használhatatlanná válik. Az öngyújtó ezért is jó választás, ám mindig figyeljünk rá, hogy ne hagyjuk a tűző napon, ahol – nem csak városi legenda – felrobbanhat. A kovakő és az acél viszont az évezredeken át jól bevált tűzgyújtó eszköz korszerű változata, amely szikrát csiholhat – ám csak a legügyesebb túlélőknek ajánlott.
 • Ágak, gyújtós: a tűzgyújtás első lépéséhez gyűjtsünk tűleveleket, kisebb ágakat és botokat, elszáradt fűcsomót és más, nagyon száraz dolgokat gyújtósként, de ne feledkezzünk meg a nagyobb ágakról sem a tűz későbbi táplálásához.
 • Kövek: lehetőleg nagyobb méretű köveket keressünk, hogy ezekkel rakjuk körbe a tüzet, megelőzve az esetleges erdőtüzet. Fontos, hogy ne használj olyan köveket a tűz körön belül tartására, amelyek előtte nedves helyen vagy vízben voltak, mert a tűznél keletkező gőz nyomására nagy eséllyel szétrobbanhatnak.
 • Egy vödör víz: első hallásra talán bagatellnek tűnik, de jól jön majd, amikor el szeretnénk oltani a tüzet

TŰZGYÚJTÁS LÉPÉSRŐL LÉPÉSRE

A tűz helye: legyen a fáktól, a sátortól, a gyökerektől és minden, éghető dologtól legalább három méterre. Válasszunk inkább sík területet, ahol semmi nem tud lángra kapni. Legalább egy egyméteres területet tisztítsunk meg a tökéletes hely kiválasztása után.

Biztonság: kerítsük körbe a területet a korábban gyűjtött kövekkel. A legjobb persze az, ha egy előre kijelölt helyen vagy egy kerti tűzrakóhely igénybevételével gyújtjuk a tüzet, de erre nincs mindig lehetőségünk. Tervezzük meg előre, hogyan fogjuk a tüzet kontrollálni.

Vödör víz, vizespalackok: az előbb említett kontrollhoz is fontos, hogy készüljünk fel minden eshetőségre. Legyen egy vödör víz vagy vizespalack a tűz közelében, de a sátraknál is.

Tűzifa, faágak, összegyűjtése, gyújtós: osszuk el az ágakat és botokat három kategóriára: legyen vékony, aztán körülbelül egy hüvelykujj átmérőjű, de a csuklónak megfelelő átmérőjű ágak is. Ezeket különítsük el egymástól a későbbi munka megkönnyítése céljából.

– A tűz helyéről emeld ki a gyeptéglákat és rakd félre!
– A tűzhelyet rakd körül kővel!
– Szúrj le egy botot a közepére! Ez fogja a többi botot támasztani.
– Ezt a botot vagdosd meg, hogy könnyebben begyulladjon.
– Nézd meg, honnan fúj a szél, és arrafelé hagyj egy nyílást a meggyújtáshoz.
– Rakj le egy kis rőzsét!
– Erre rakd rá a gyújtóst (szalma, nyírfakéreg, finom rőzse)!
– Most rakd körbe rőzsével úgy, hogy a gyújtóshoz még hozzáférj!
– Rakd körbe vastagabb száraz gallyakkal!A hármas aranyszabály:
1. A gallyak meredeken álljanak, mert a láng felfelé ég.
2. A gallyak ne legyenek túl messze egymástól, különben a láng nem tud továbbterjedni.
3. A gallyak vastagságát fokozatosan növeld, mert egy vékony gallyacska nem tud egy vastag rönköt begyújtani.
– A tűz szélére rakhatsz nedvesebb fákat is száradni.
– A tűzrakás végén hagyj egy nyílást, ahol meg tudod gyújtani a tüzet.
– Tartsd a gyufát a gyújtós közepébe, amíg lángra kap és begyújtja a rőzsét.
– A tűzrakáshoz sok türelem kell, de ha jól csináltad, akkor egy gyufával is meggyullad.

Tüzelésre alkalmas fák

Számtalan fafajta létezik, de nem mindegyik ég jól. Ismerd meg azokat a fákat, amelyek a környezetedben nőnek és alkalmasak tüzelni!
Tűzrakáshoz mindenképpen száraz gallyakat, ágakat keress. A fák elhalt ágai nedves időben is szárazabbak, mint azok, amelyek a földön hevernek. Ha csak nedves fát találtál, akkor azt először hasítsd fel, mert a belseje szárazabb szokott lenni, és a hasított felület könnyebben begyullad, mint a nedves, sima kéreg. A fa egy részéből rakd meg a tüzet, a maradékot pedig rakd egy halomba, és takard le egy ponyvával. A nedves fát a tűz szélén meg is száríthatod.

A gyújtós

Jó gyújtós a nyírfa száraz, fehér kérge, a száraz fű, a száraz levelek, főleg, ha már majdnem átlátszóak, továbbá a pitypang, fűzfa, nyárfa és más növényeknek az elvirágzott, vattaszerű magja és a szárított tapló. A jó gyújtós akár egy szikrától is begyullad, tehát csak jó gyújtóssal lehet később gyufa nélkül is tüzet rakni.

Fenyőfajták

A rőzséje jó gyújtós.
Könnyen begyullad és szépen ég.
Forraláshoz és tábortűzhöz is jó.
Nem ad sok parazsat és gyorsan leég. A benne levő gyanta pattog, így vigyázz, nehogy a ruhádra, vagy más gyúlékony anyagra pattanjon, és tüzet okozzon.

Keményfák (bükk, tölgy, akác)

Finom szálakra kell hasítani, hogy könnyebben begyulladjon.
Nagy tűzben szépen ég.
Jó parazsat ad, ami sokáig izzik, így jó kályhába, kandallóba.
Sütésre, főzésre alkalmas, mert tartós meleget ad.

Puhafák (bodza, nyárfa, fűzfa)

Nem égnek jól és nem adnak parazsat. A füstjük marja a szemet.
Akkor használd, ha nincs más!

Nyírfa

A nyírfának a fehér kérge kátrányt tartalmaz, ezáltal vízhatlan és jobban ég, mint a papír. A kátrány miatt fekete a füstje.
Ez a legjobb gyújtós.
Fája vizesen is begyújtható, de nem ad olyan jó parazsat, mint a keményfák.

Fenyőtoboz, dióhéj, nád

Sokféle anyag van, amiket kipróbálhatsz, hogy milyen jól égnek. Ilyen például a dióhéj, ami nehezen gyullad be, de nagyon nagy lánggal ég. A fenyőtoboz is nehezen gyullad be. A nádban annyi víz van, hogy inkább csak füstöl.

 

warning

A TŰZ ELOLTÁSA

Amikor a tűz kialudt, győződjünk meg arról, hogy a parázs sem ég már. Figyeld meg körültekintően, mert könnyen meglehet, hogy bár a felszínen nem látszik, alul még ég a parázs, ami aztán könnyedén lángra lobbanhat. A legjobb, ha minden esetben leöntjük vízzel vagy betemetjük homokkal, földdel.
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

%d bloggers like this: