Tanuljunk Természetismeret Űrkutatás

Kalandjaim egy űrtávcsővel

Detre Örs: Kalandjaim egy űrtávcsővel (Csillagászati hónap Esztergomban)

„Az este folyamán arról mesélek, milyen is a nap mint napi élete egy űrkutatónak, ha a James Webb Űrteleszkóp fejlesztésén van szerencséje dolgozni. Kezdve a kihívásoktól, a hihetetlen kutatói környezetig, ahol Nobel díjasokkal dolgozhattam együtt, hogy ebből a csodából a legtöbbet hozzuk ki.”

A James Webb űrtávcső (angolul: James Webb Space Telescope, rövidítve JWST) egy 6,5 méter átmérővel rendelkező, infravörös űrtávcső. Átvette a Hubble űrtávcső (ami egyébként működésben marad) helyét, mint a NASA legfontosabb asztrofizikai projektje, a valaha épített legjobb űrteleszkóp. Érzékeny műszereinek köszönhetően képes a legtávolabbi objektumokat és eseményeket megfigyelni a világegyetemben, mint az első galaxisok kialakulását. Közösen építette meg és működteti a NASA, az ESA és a Kanadai Űrügynökség. 2002-ben nevezték el James Webbről, a NASA második igazgatójáról. Indítását először 2018-ra tervezték a Guyana Űrközpontból, de a dátum a teszteredmények többszöri analizálása, valamint a teleszkóp bonyolult összeszerelése, összeillesztése miatt először 2019-re tolódott. A távcső indítására végül 2021. december 25-én került sor 12:20-kor (UTC szerint), a Guyana Űrközpontból, Dél-Amerika északkeleti partjáról. A projekt irányítását a Goddard Űrközpontból végzik.